❜❜شاید بتوان گفت دوربین عکاسی به شکل کنونی الهام گرفته از اتاقک تاریکی است که ابن هیثم در قرن 5 هجری برای مشاهده کسوف از آن استفاده کرده است. جعبه ای تاریک که تنها روزنی داشت برای عبور نور و تصویری وارونه و واضح را در سطح مقابل ایجاد می کرد.

متفکران قدیم یونان دریافته بودند که اگر در یک اتاق تاریک، روزنه‌ای بر روی یکی از دیوار ها ایجاد کنند، تصویر دنیای بیرون بر روی دیوار مقابل نقش می‌بندند.

در قرن شانزدهم با نصب عدسی در مقابل این روزنه، تصاویر دقیق‌تری به دست آمد. بعد ها ساختن جعبه‌های مجهز به عدسی رواج یافت و به صورت یکی از ابزار های نقاشی درآمد و هرجا که پرسپکتیو دقیق نیاز بود از آن استفاده می‌شد. در قرن نوزدهم و در سال ۱۸۲۶ میلادی همین وسیله ساده، توسط شخصی فرانسوی به نام ژوزف نیسفور نی ئپس، مورد استفاده قرار گرفت و نخستین عکس تاریخ خلق شد.

تصویر نخستین عکس دنیا توسط ژوزف نیسفورنی ئپس

عکاسی با فاصله اندکی در سال ۱۸۴۲ میلادی از طریق دربار قاجار وارد ایران شد. پس از چندسال با پشتیبانی قاجار، گسترش یافت و زمینه پدید آمدن آثار خلاقانه از نخستین عکاسان ایرانی فراهم شد. تاریخ عکاسی در ایران یکی از دوره های درخشان تاریخی در هنر ایران و جهان به شمار می‌رود‌.

موضوعات مورد توجه عکاسان آن زمان، طبیعت، چهره افراد، مردم کوچه و بازار و … بود.

پس از چند سال عکاسی میان مردم عادی راه یافت و با گشایش عکاس‌خانه‌ها در شهر های ایران؛ گسترش پیدا کرد، به گونه ای که امروز بخش جدایی ناپذیری از زندگی روزمره مردم شده است.

با سپری شدن زندگی انسان در دوره‌های دیرینه سنگی، پارینه سنگی، نوسنگی که هزاران سال طول کشید تا انسان وارد دوره‌های جدید از ساخت ابزار و در امتداد آن آفرینش آثار هنری شود، این آثار ابتدایی به عنوان هنر بدوی در اقوام و سرزمین های گوناگون شناخته و طبقه‌بندی شده‌ است.

❞برخی از نخستین تصاویر دنیا❝

امروزه عکاسی امری عادی و روزمره در زندگی است و با پیشرفت های چشمگیری روبرو بوده است. اتاقک تاریک جای خود را به مدرن ترین دوربین های عکاسی داده و عکاسی از مناظر بسیار بزرگ و بسیار ریز نیز به سادگی امکان پذیر است. تحول تاریخچه عکاسی مدیون انسان های خلاقی است که به سادگی از کنار مسائل نگذشتند و دست از تلاش برنداشتند.امیدواریم از سفر تاریخچه عکاسی‌مان لذت برده و از آن استفاده کنید.

آتلیه ویهان با جدیدترین تجهیزات عکاسی اینجاست تا خاطره قشنگی از تمام دوره‌های شیرینتان بسازد.

برای هماهنگی و رزرو وقت تماس بگیرید.

۰۹۱۹۲۴۴۹۰۷۹

۰۲۱۷۶۷۰۱۵۴۶